İçeriğe geç

Sanal Mağaza Nasıl Açılır?

  • Kadir 

Genç girişimciler yeni trendlere ayak uydurmak istiyorlar. Bunun içinde sosyal ağlarda (instagram,facebook vb.) , e-ticaret platformlarında (trendyol, gittigidiyor, hepsiburada, n11.com vb…) alım-satım  veya hizmet satmak istiyorlar.

E-ticaret normal ticaret kurallarına göre düşük maliyet ile 7/24 çalışabilen sanal platformlar aracılığıyla fırsatlar sunuyor. Bunu değerlendirmek isteyen gençler kira, elektrik, su vb. giderlerinin olmamasını ve sürekli açık bir sanal mağaza kurmayı fırsat olarak değerlendirerek yola çıkacaklarından düşük sermaye ile ticari hayatlarına başlangıç yapabilirler.

Avantajları

Kira ödemesi yok

Elektrik ödemesi yok

7/24 Açık, zaman ve mekan kıstı yok

Düşük sermaye ile başlangıç

Bu yola başlarken ihtiyaç duydukları bilgiler sadece kullanacakları platformlarla ilgili değil aynı zamanda ticari, ekonomik ve pazarlama konularında bilgilere ihtiyaçları bulunuyor.

Bu yazımızda size e-ticarete nasıl başlayacağınıza dair ekonomik açıdan uzman düzeyinde bilgiler sunarak yolunuzu doğru çizmenize yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Yazımızın devamı bir sanal dükkan açmak için gerekli adımları gösterecektir.

Vergi Levhası
  • Vergi kaydı olmadan ticari hayatta bir hiçiz. Olmazsa olmaz.

Vergi kaydı açılışı yapmamız gerekli ki ticaret platformlarının ve kargo firmalarının istediği vergi levhasını temin edelim.

Bu konuda 29 yaşından küçükseniz eğer vergi avantajı ve sosyal güvenlik avantajınızla yola çıkmış olursunuz. Böylece daha ilk adımdan kazançlı çıkacaksınız.

  • Dijitalleşiyoruz. Tahsilatların yapılabilmesi için banka hesabı açalım.

Burada önerimiz kamu bankalarında (Halkbank, Ziraatbank ve Vakıfbank ) hesap açmanızdır. Vergi ödemeleri sadece bu bankalar üzerinden yapıldığından buradan hesap açmak zorunda olmanızdan kaynaklı. Tek hesapla hem tahsilatlarınızı yapar hem de vergilerinizi ödeyebilirsiniz.

  • Pazaryerlerine kayıt.

Doğrudan satış yapmak istiyorum. Kargo firması ile ayrı, ödeme kuruluşu ile ayrı uğraşamam diyorsanız bu sizin tercih etmeniz gereken yöntem.

En kolay ve hızlı yöntem olarak önünüzde duruyor. Bu platformlarda öne çıkabilmek için iyi bir fiyat politikası ve pazarlama politikası uygulamanız gerekir. Bu konuda bütçe hazırlamanızı öneririz.

  • Sosyal ağlardan satarım. Kargo ve ödeme kuruluşu ile anlaşırım.

Bu yöntem de instagram, facebook gibi sosyal ağlardan e-ticaret yapmaya başlayabilirsiniz. Bu platformlarda satış kolaylığı ile birlikte kargo ve ödeme kuruluşu ile siz anlaşma yapmak zorunda kalırsınız. Kargo ve ödeme kuruluşu ile anlaşma yapmak için gerekli evraklar birinci adımdaki bilgiler olacaktır.

Farkı ise kargo firmalarının sizin satış adedinize göre fiyat politikası belirlemesi sebebiyle lojistik maliyetleriniz artabilir. Kargo firması ile anlaşarak müşterilerinize kapıda ödeme yöntemini de sunabilirsiniz. Kargo firmaları kapıda ödeme için ayrıca komisyon talep etmekte. Ben kapıda ödeme yerine ödeme kuruluşu aracılığıyla tahsilat yaparım derseniz iyzico kuruluşunu tercih edebilirsiniz. İyzilink kullanarak kredi kartı ile tahsilat yapabilir, müşterilerinize taksit imkanı sunabilirsiniz.

  • Websitemi kurarak yola çıkarım. Kendime ve işime güveniyorum.

Bu yöntem en meşakkatli yöntem bu dönemde. İyi bir tasarım, seo ayarlama vb. gibi problemleri çözerek yola çıkmak gerekiyor ve bunun için iyi bir webtasarımcı veya ajansla çalışılması gerekli. Bunun içinde kargo anlaşması ve ödeme kuruluş anlaşması yapmak da gerekli. En az tercih edilen yöntem an itibarıyla. Websitesi kurmak istiyorsanız size wordpress site ve woocommerce öneririz. Bu konuda destek almak için gurmewoo.com önerebileceğimiz sitelerden birisi.

Ticari cesaretinizi toplayıp yola çıkmanın vakti. Erken kalkıp yol almak gerekir. Zamanı yakalayıp sanal mekanlarda e-ticaret kapılarını açmalı sanal dükkan kurup ticarete başlamanın vaktidir.

Ayrıca İşyeri açma maliyeti ile ilgili yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Biz de uzman ekibimizle sizlerin yanınızda kılavuz olmaya hazırız. İletişim bilgilerimize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir